Katauskių Dvaras

Katauskių dvaras – buvusio dvaro sodyba Katauskiuose, Raseinių rajone, netoli kelio  148  Raseiniai–Tytuvėnai–Radviliškis , 7 km į pietvakarius nuo Šiluvos.

Dvaro sodybos fragmentai yra Dubysos regioninio parko bei Lyduvėnų kraštovaizdžio draustinio teritorijose. Sodyba įtraukta į Kultūros vertybių registrą (unik. kodas 534).

Sodyba yra privati nuosavybė. Čia išlikę koplyčia–mauzoliejus (unik. kodas 12673), tvenkinys šalia koplytėlės, akmens mūro svirnas-ledainė, tokio pat mūro arklidė, įvairių kitų statinių griuvėsiai. Koplytėlė su rūsiu pastatyta 1835 m. Rūsyje buvo laidojami mirusieji. 2008 m. buvo išvalytas koplytėlės vidus, perlaidoti rūsyje rasti palaikai, sutvarkyta aplinka, atlikta koplytėlės išorės apdaila, pakeistos durys ir langai.

Katauskių dvaro istorija

Dvaras žinomas nuo 1584 m., nors Raseinių žemės teismo knygose tada vadintas Padubysiu ir priklausė Stanislovui Kotovskiui (Katauskiui). Pagal savininką vėliau pradėtas vadinti ir dvaras, kad nebūtų painiojams su kitais Padubysiais, kurių Dubysos krantuose ne vienas. XIX a. jis jau minimas kaip Viktoro Korevo dvaro palivarkas. 1907 m. dvarą nusipirko Stanislovas ir Antanina Korzonai.