Rugiapjūtės pradžios šventė Oninės Katauskiuose

Į išpuoštą lauko erdvę prie Katauskių kaimo bendruomenės pastato rugių pėdais, lauko gėlių ir žolynų kompozicijomis gražią liepos 23 – osios dienos popietę gausiai rinkosi svečiai, muzikantai, dainininkai, vietiniai ir tolimesnių kaimų gyventojai. Bendruomenę savo atvykimu ir dovanėlėmis pagerbė Lietuvos Respublikos Seimo narys Arvydas Nekrošius su šeima ir jo padėjėja Skaidrutė Žuvelaitienė,   Šiluvos seniūnas Juozas Šlepas, Raseinių mero pavaduotojas Kęstutis Užemeckas su šeima, Raseinių rajono vietos veiklos grupės „Raseinių krašto bendrijos“ atstovės Milda Mykolaitienė ir Donata Nyderytė, Raseinių rajono tarybos narys Jonas Vazgys, bendruomenių pirmininkai iš Žaiginio, Šiluvos, Lyduvėnų, Gėluvos.

 Taip prasidėjo tradicinė Katauskių kaimo bendruomenės šventė ,,Šv. Ona  – duonos ponia“.  Nuo seno lietuviai švenčia Onos vardines, o Ona – duonos, derliaus globėja. Tai metas, kai Lietuvos laukuose prasideda svarbiausias žemdirbio darbas – javapjūtė. Katauskių kaimo saviveiklininkai teatralizuotame pasirodyme javapjūtės simbolius – šviežios duonos kepalą, rugių vainiką, javų kasą, lauko gėlių puokštę – įteikė Katauskių kaimo bendruomenės pirmininkui ir jo žmonai. Angelės ir Jono Galinaičių  darni šeima atstovavo ne tik bendruomenę, bet ir šio krašto žemės šeimininkus – žmones auginančius duoną. 

Į Oninių šventę atvyko ir kelias valandas gausiai susirinkusių žiūrovų būrį linksmino net 5 kapelos. Tai Tauragės kultūros centro Lauksargių kapela „Parubežys“ (vad. Marytė Remeikytė), Jurbarko kultūros centro kapela „Santaka“ (vad. Petras Pojavis), Šiaulių rajono savivaldybės Pakapės kultūros centro Bridų skyriaus stilizuotos muzikos kapela „Trys + trys“ (vad. Julius Muliarčikas), Tytuvėnų kultūros centro kapela „Dar pabūkim“ (vad. Raimonda Pranskevičienė), Raseinių kultūros centro instrumentinės muzikos ansamblis „Dubysa“(vad. Dainius Maslauskas). 

Koncerto metu buvo pakviestos ir pagerbtos Onutės, joms įteikti medaliai ir duonos kepaliukai. Pertraukėlių metu žiūrovus linksmomis istorijomis džiugino dvi tetulytės: Audronė ir Zuzana, viena kalbėjusi žemaitiškai, kita suvalkietiškai. Sukosi šokančiųjų poros. Aikštėje vyko sportinės rungtys, Pirmoje rungtyje „Taiklioji rankelė“ 1 vietą laimėjo Rita Tamutienė, 2 vietą Benas Straukas, 3 vietą Arūnas Straukas. Kitoje rungtyje „10 balų“ 1 vietą laimėjo Raimonda Straukienė, 2 vietą Seimo narys Arvydas Nekrošius, 3 vietą Artūras Straukas. Aikštėje vaikai džiaugėsi batuto teikiamomis pramogomis. Duonos riekele, gaivia gira, vasaros uogomis, šaltais ledais, sočia koše buvo pavaišinti visi svečiai ir saviškiai.   

Baigiantis šventei, šeimininkai įteikė padėkas ir dovanas kapelų vadovams, renginio organizatorei RKC Šiluvoje Birutei Greicienei, scenos ir aplinkos dekoratorėms Inijai Ambrozienei, Jelenai Žalpienei, Ingridai Staponienei, vedančiajai, gardaus pyrago kepėjai Elenai Gaidelienei, garso operatoriui, Alio Raseiniai Vitalijui Judickui ir kitiems, aktyviai prisidėjusiems prie renginio organizavimo. 

Tradicinis Katauskių kaimo bendruomenės renginys ,,Šv. Ona – duonos ponia“ pasižymėjo dalyvavusių koncertinėje programoje kolektyvų gausa ir muzikavimo kokybe, gausiai fotografų užfiksuotomis  gražiausiomis šventės akimirkomis (nuotraukose, video), tautinio kostiumo tiksliniu naudojimu ir kt., liaudies tradicijų puoselėjimu. Seniai bendruomenės padangėje būta tiek įvairaus amžiaus žmonių. Vietinių gyventojų padėka ir pagarba visiems už puikią šeštadienio popietę savajame kaime. 

Katauskių filialo vyr. bibliotekininkė Ingrida Staponienė